top of page

SVY:n hallituksen puheenjohtajuus vaihtuiSuomen Vesitieyhdistyksen vuosikokouksessa 24.1.2018 Lappeenrannassa hallituksen puheenjohtaja vaihtui. Kyösti Vesterinen toimi yhdistyksen hallituksen puheenjohtajana vuosina 2013-2017. Vuosikokous kiitti Kyösti Vesterisestä erinomaisesta yhdistyksen johtamisesta haasteellisina aikoina. Toimintaa on kehitetty ja talous on saatu kuntoon.

Hänen seuraajakseen ehdotettiin Matti Pajulaa, Finpilot Pilotagen entistä toimitusjohtajaa. Vuosikokous kannatti yksimielisesti Pajulan valintaa hallituksen puheenjohtajaksi.


Hallituksen muut jäsenet: Timo Hatva, Stora Enso Oyj,  Oscar von Hertzen, Finnshipping Ltd Oy, Hannu Kaipainen, Oy Saimaa Terminals Ab, Jukka T. Kallio, Helsingin Satama, Mikki Koskinen, ESL Shipping Oy, Pekka Koskinen, Brave Logistics Oy, Hannu Lappalainen, Lappeenranta Free Zone Oy Ltd, Pekka Mononen, Joensuun Laivaus Oy, Heikki Mäkilä, Heinolan kaupunki, Anna Näsi, Yara Suomi Oy, Jukka Salminen, Aker Arctic Technology Oy, Peter Seppälä, Kuopion Energia Oy ja Riinu Walls, Meriaura Oy. Asiantuntijajäseniksi valittiin Seppo Kykkänen, Liikenne- ja viestintäministeriö, Markus Karjalainen, Liikennevirasto ja Ove Hagerlund, Trafi.

Comentarios


bottom of page